• 24 ian
  • 24 ian 6
  • 24 ian 7
  • 24 ian 9

Ziua de 24 ianuarie trezește în inimile românilor dulcele sentiment de nostalgie... La 24 ianuarie 1859 are loc dubla alegere a lui Alexandru Ioan Cuza. Ea marchează începutul drumului luminos pe care romanii l-au urmat, animați fiind de conștiința națională, spre Marea Unire. Elevii clasei a X a F, profil uman, specializare științe-sociale, diriginte profesor Casian Cornel s-au gândit să rememoreze această dată de referință a istoriei românilor împreună cu colegii de la a IX – a E. Importanța acestei sărbători naționale a fost prezentată în cadrul unei activități la amfiteatrul liceului, unde mai mulți adolescenței au creat un program artistic divers. Alexia Moldovan, Agache Flavia si Agache Johana au prezentat un power point cu informații foarte interesante. Andreea Trofimov, Mihaela Manolache, Alina Bederagă si Adelina Sava au recitat câteva poezii dedicate zilei de 24 ianuarie. Povestea „Moș Ion Roată și unirea” a fost interpretată de Andreea Constandache, Simona Alexe, Victoria Rusu si Rareș Butuc. Imnul României, „Deșteaptă-te, române” a fost interpretat la chitară de Ioana Vucasovici. Finalul a fost unul emoționant, toți cei prezenți în sală cântând cu pasiune „Hora Unirii".

Pentru mai multe informaţii, clasa a X-a F vă pune la dispoziţii o prezentare aici.