• 20200224_114204
  • IMG_9982
  • IMG_9985
  • IMG_9992

Sărbătoarea Dragobetelui celebrată de elevi ai Liceului Teoretic ”Grigore Moisil” atât în cadrul liceului, cât și în cadrul Bibliotecii Județene ”Panait Cerna”

Pe data de 24 februarie, cu ocazia bine cunoscutei sărbători de Dragobete, elevi ai Liceului Teoretic "Grigore Moisil", totodată membri ai cenaclului literar "Negru pe Alb", coordonat de doamna profesoară Agache Oana-Gabriela, ne-au încântat cu o activitate artistică intitulată ”Degetele tale în jurul mâinii mele” dedicată atât poeziei, cât şi muzicii.

Evenimentul a fost prezentat de elevii Gabriela Negrea şi Bogdan Ivanov (clasa a X-a B). Deschiderea a constat în dezvăluirea câtorva informații interesante cu privire la legenda Dragobetelui şi la sărbătorirea acestuia în România. În continuare, momentele artistice au fost inaugurate de elevul George Iota, din clasa a X-a B, cu o melodie interpretată atât vocal, cât şi la pian. Elevele Ana-Maria Avram, Sara Iordan (clasa a X-a B) şi Larisa Vasiliu (clasa a XI-a B) au impresionat, de asemenea, publicul cu momentele lor muzicale pe parcursul activității. Recitările de poezii au fost realizate de diferiți elevi — Andreea Borisov, Laura Erofei, Sara Iordan, Amalia Meregiu, Ruth Zotescu (clasa a X-a B), Raluca Arhipencu, Ana-Maria Ene, Cristina Filip, Cristina Pavel, Andra Rădan (clasa a X-a C), Andreea Ivanov (clasa a XI-a B), Ciprian Chiujdea (clasa a XII-a A), Cristian Bretea, Vlad Dumitrescu şi Cristina Lifere (clasa a XII-a F) — citind atât creații proprii, cât şi texte aparținând unor cunoscuți poeți contemporani, aceste momente fiind definite de o profunzime şi de o sensibilitate aparte. Pe parcursul activității au mai fost derulate două prezentări digitale, conținând diferite cugetări referitoare la iubire, alături de desene ce abordau aceeaşi temă, realizate de elevii liceului — Ana-Maria Găzdaru, Valeria Vlad (clasa a X-a B), Raluca Arhipencu, Claudia Erofei, Cristina Filip (clasa a X-a C), Teodora Moisei (clasa a XI-a B) și Claudiu Popescu (clasa a XII-a F). Activitatea desfăşurată a fost un adevărat succes, elevi şi profesori bucurându-ne cu prezența lor şi atenția acordată tuturor celor participanți la spectacol.

De asemenea, Biblioteca Județeană ”Panait Cerna” a organizat un eveniment dedicat zilei de Dragobete, la care au participat şi elevii liceului nostru, alături de reprezentanți ai altor şcoli, precum Şcoala Gimnazială "Alexandru Ciucurencu", Şcoala Gimnazială nr. 12. Activitatea a fost deschisă de organizatori. În ceea ce privește partea literară, elevi precum Iordan Sara Cristina, Grosu Robert Claudiu și Borisov Andreea- Miruna, au recitat poezii de dragoste, fiind dovada vie că profunzimea spiritul creator continuă se manifeste și în rândul generației actuale. Pentru a anima atmosfera, Avram Ana Maria, alături de George Iota și Sara Iordan, au interpretat fie la pian, fie la chitară, diverse piese muzicale precum „Zece- Florin Chilian”, „L.O.V.E- Nat King Cole”, „Ochii tăi- Holograf", „Epilog- Vama Veche" și „Sonata Lunii” de Beethoven, reușind chiar să determine publicul să cânte și el. Evenimentul a continuat de piese de teatru puse în scenă, interpretări a diferitor melodii celebre, cât şi de un segment artistic special realizat de Comunitatea Aromână din Tulcea. În încheierea evenimentului, curajoșii au făcut declarații de dragoste. Toți cei care s-au manifestat artistic, au fost premiați de sponsorul evenimentului, Avon.

XB: Sara Iordan, Andreea Borisov